Bugun...
SON DAKİKA

Pandemi sürecinde uygulanan Ücretsiz İzinler, İşsizlik maaşı alabilme şartlarından biri olan; “Son 120 Gün çalışma”Koşulunu Etkiler Mi?

 Tarih: 17-07-2020 11:45:00
İlker HOŞMAN

 

Pandemi sürecinde uygulanan Ücretsiz İzinler, İşsizlik maaşı alabilme şartlarından biri olan;

“Son 120 Gün çalışma”Koşulunu Etkiler Mi?

 

İşverence haklı sebeplerle işten çıkarılmak istenen, hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş ve hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup işsizlik ödeneğinden faydalanmaya hak kazanmış olan çalışanın, Pandemi süreci nedeniyle, yasak sebebi ile çıkışı yapılamayarak ücretsiz izine gönderilmesi ile günlük ücretsiz izin desteği olan 39.24 TL'den faydalanması sonrasında, işten çıkarma yasağı kaldırılınca işverence çıkışı yapılır ise,

 

  1. Ücretsiz izin sebebiyle askıya alınan hizmet akdi, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olma koşuluna etki eder mi?
  2. Bunun sonucunda işten çıkarma yasağı boyunca ücretsiz izinde olan çalışanın yasaktan hemen sonra çıkışı yapılır ise işsizlik ödeneğinden faydalanma hakkı korunmakta mıdır?
  3. Eğer korunuyor ise ücretsiz izin döneminde alınan günlük 39.24 TL ücretsiz izin desteği, işsizlik ödeneğinden kesilecek midir?  

 

Bu soruların cevaplarını, bu durumu iki şekilde inceleyip bulmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

 

1-) Mart 2020 den bu yana devam eden, Pandemi döneminde işten çıkarma yasağı;  Bildiğimiz gibi, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler” dışında nedenlerle, işten çıkarmalar için geçerli.

 

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplere bağlı haklı nedenle işçi çıkarılabiliyor.  Bu durumda da çalışan, zaten, işsizlik ödeneğine hak kazanamadığından, birinci şekilde sorumuzun yanıtını vermiş oluyoruz.

 

2- Pandemi bitiminde, söz konusu çalışanın işverence ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında bir nedenle işten çıkarılması hali için durumu inceler isek ;  işsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için aranan 120 gün hizmet akdinin devam etmiş olması koşulu, son 120 günde prim ödeyerek sürekli (kesintisiz) çalışmış olmayı gerektirmiyor.

 

Ücretsiz izin döneminde prim ödenmese de iş sözleşmesi sona ermeyip, bir nevi  askıda devam ettiğinden, son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartını olumsuz etkilememekte. Yani  işsizlik ödeneğinden yararlanma hakkı kaybolmuyor. Ayrıca, Ücretsiz izin döneminde ödenen nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneğinden de kesilmez.

 

Sonuç olarak; Pandemi döneminden sonra İşsizlik maaşı almak için yapılacak başvurularda;  ; işsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için aranan 120 gün hizmet akdinin devam etmiş olması koşulu, son 120 günde prim ödeyerek sürekli (kesintisiz) çalışmış olmayı gerektirmiyor.

 

Ücretsiz izin döneminde alınan günlük 39.24 TL ücretsiz izin desteği, Daha sonra kazanılacak İşsizlik maaşından da kesilemez. 

 

Saygılarımla.

İLKER HOŞMAN.

  Bu yazı 2189 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI