Bugun...
SON DAKİKA

2020 / 1. Dönem Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin Verilme süreleri Uzatıldı. Beklentiler karşılandı mı ?

 Tarih: 13-05-2020 15:15:00
İlker HOŞMAN

 

2020 / 1. Dönem Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin Verilme süreleri Uzatıldı. Beklentiler karşılandı mı ?

 

12 Mayıs 2020 tarihli ve 130 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile;

 18 Mayıs 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2020 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 28 Mayıs 2020 Perşembe günü sonuna kadar uzatılmıştır. Konu ile ilgili sürkü, aşağıdadır.

 Tarih: 

12/05/2020

Sayı: 

VUK-130/ 2020-9

T.C.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

  

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/130

 

Konusu: 18 Mayıs 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2020 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin uzatılması.

Tarihi: 12/5/2020

Sayısı: VUK-130/ 2020-9

1. Giriş:

Bakanlığımıza iletilen talepler ve sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması nedeniyle, Vergi Usul Kanununun mükerrer 28 inci maddesindeki yetkiye dayanılarak 18 Mayıs 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2020 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin uzatılması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2. Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin Verilme ve Ödeme Sürelerinin Uzatılması:

18 Mayıs 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2020 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 28 Mayıs 2020 Perşembe günü sonuna kadar uzatılmıştır. Söz konusu uzatma, ilgili geçici vergi dönemi itibarıyla beyanname verme tarihi 18 Mayıs 2020 günü sonu olan özel hesap dönemine sahip mükellefleri de kapsayacaktır.

Duyurulur.

 

Bekir BAYRAKDAR  

Gelir İdaresi Başkanı

Pandemi sürecinin başladığı ilk günlerden itibaren doğru kararlar ve uygulamalar ile toplumun tüm kesimlerini rahatlatacak ortamı oluşturan kurumlarımız başında gelen, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ona bağlı Gelir İdaresi başkanlığı, 2020 1. Dönem ( Ocak-Şubat-Mart ) Gelir ve Kurumlar Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini de uzatarak, yine hem mükellefleri hem de meslek mensuplarını rahatlatacak kararları almaya devam etmektedir.

Ancak, kanaatimce, 1. Dönem Gelir ve Kurumlar Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin uzatılmasındaki tarih belirlenirken biraz acele edilmiştir.

Şöyleki ;  1. Dönem Gelir ve Kurumlar Geçici Vergi hesaplamaları için gerekli olan bazı beyannamelerin, Pandemi kapsamında açıklanan ve çok da yerinde olan uzama tarihleri sebebi ile mükelleflerce henüz tamamlanmamış ve verilmemiş olması bu dönem hesaplamaları için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Peki Nedir onlar ?

  1. 2020 / MART dönemi KDV Beyannamesinin verilme sürelerinin, mücbir sebep kapsamında olan mükellefler için, 27/07/2020 tarihine kadar uzatılmış olması,
  2. 2019 Takvim yılına ait Kurumlar Vergisi Beyannamesinin Verilme ve ödeme sürelerinin de yine aynı şekilde, tüm Kurumlar vergisi mükellefleri için,  01/06/2020 tarihine uzatılmış olması. 
  3. 65 yaş üstü Meslek mensuplarının kanunen uygulanan kısıtlamalar sonucu hala evlerinde kalmakta ve oradan çalışmaya devam ediyor olmaları.

  Tüm meslek mensuplarında ve mükelleflerde, en azından bu üç durum sebebi ile, 1. Dönem Gelir ve Kurumlar Geçici Vergi Beyannamelerinin, hiç olmazsa  HAZİRAN ayı ikinci yarısına uzatılması gerekliliğine dair bir beklenti mevcuttu. Açıklanan uzama tarihi maalesef bu beklentileri karşılamamıştır.

Benim şahsi düşüncem ise Pandemi sebebi ile oluşan tüm bu düzenlemelerin tam anlamıyla, tüm kesimleri rahatlatacak ve herkese nefes aldıracak şekilde olabilmesi için ;

Sadece, 2020 Takvim yılına ait olmak üzere Gelir ve Kurumlar Geçici Vergi beyannamelerinin 6 (altı) şar aylık dönemler olarak, yılda dört kez yerine 2 dönem şeklinde verilmesi ve ödenmesi olacaktır.

 

Böylece hem 27/07/2020 tarihine kadar verilecek olan 2020 MART ayına ait KDV Beyannameleri daha sorunsuz ve hatasız verilmiş olacak,  Hem de 2. Dönem Gelir ve Kurumlar Geçici Vergi Beyannamesi dönemi olan, 17/08/2020 tarihinde her iki dönem ( 1.nci ve 2.nci dönem)  hesaplamaları sonucu birleştirilerek verilmesi mümkün olacaktır.

 

Saygılarımla.

İLKER HOŞMAN. 

  Bu yazı 294 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI